HOSTED BY

BADGER OPEN MOVIES

Tournament Tables

For more info contact:
linda.leaf@gmail.com

MTTC on Twitter

Badger Open Facebook

Results

2012 Badger Open

Open Singles
Zhen (Eugene) Wang – 1st
Qing Liang Wang – 2nd
Ke Wei Li – semi finalist
Bo Wen Chen – semi finalist

U-2500
Cory Eider – 1st
Wei Qi – 2nd
Yang Yu – semi finalist
Fernando Yamazato – semi finalist

U-2400
Nathan Hsu – 1st
Cory Eider – 2nd
Austin Preiss – semi finalist
Yang Yu – semi finalist

U-2300
Karin Fukushima – 1st
John Hsu – 2nd
Fred Cantarelli – semi finalist
Stephen Clyde – semi finalist

U-2200
Yuvaaj Dookram – 1st
Spenser Lam – 2nd
Kris Frank – semi finalist
Haibin Huang – semi finalist

U-2000
Andrew Louvier – 1st
Leine Agata – 2nd
Krzysztof Puchalski – semi finalist
Everton Wilson II – semi finalist

U-1900
Carl Bradley, Jr. – 1st
Sam Oluoch Imbo – 2nd
Ryan Driskill – semi finalist
Fa Zheng – semi finalist

U-1800
Anton Berman – 1st
Akash Pardeshi – 2nd
Sam Oluoch Imbo – semi finalist
Adalberto Trujillo, Jr. – semi finalist

U-1750
Fady Elmallah – 1st
Tuan Troung – 2nd
Liam Snow – semi finalist
Mahmood Khan – semi finalist

U-1700
Felipe Chan – 1st
Steve Schroeder – 2nd
Vijayakumar Naidu – semi finalist
Max Wang – semi finalist

U-1600
Vijay Subramanian – 1st
Liam Snow – 2nd
Chandra Vidhan – semi finalist
David Soltwisch – semi finalist

U-1400
David Sun – 1st
Julia Skowronski – 2nd
Jack Odoner – semi finalist
Jon Grider – semi finalist

U-1200
Julia Skowronski – 1st
Aaron Nguyen – 2nd
Aaron Heller – semi finalist
Edward Mu – semi finalist

U-1000
Victor Imbo – 1st
Edward Mu – 2nd
Riya Vanmali – semi finalist
Henry Louris – semi finalist

U-800
Henry Louris – 1st
Andrew Yang – 2nd
David Zazove – semi finalist
Abhishek Chandra – semi finalist

Open Doubles
Ho, Andre/Theriault, Pierre Luc – 1st
Feng, YiJun/Gombos, Ludovic – 2nd
Chen, Bo Wen/Hsu, Nathan – semi finalist
Breitschopf, Richard/Surnin, Gregor – semi finalist

U-3800 Doubles
Clyde, Josie/Surnin Gregor – 1st
Sampath, Anand/Subramanian, Vijay– 2nd
Christopher Lam/Benjamin Kubesh – semi finalist
Hogshead, Edward/Sranko, Ladislav – semi finalist

U-18
Bo Wen Chen – 1st
Qing Liang Wang– 2nd
Richard Breitschopf – semi finalist
Yi Jun Feng – semi finalist

U-14
Benjamin Huynh – 1st
Peter Yang – 2nd
Akash Pardeshi – semi finalist
Michael Tran – semi finalist

Women
Karin Fukushima – 1st
Xiyao Song – 2nd
Leine Agata – semi finalist
Heather Wang – semi finalist

40 & Over
Spenser Lam – 1st
Aaron Avery – 2nd
Bogdan Plugowski – semi finalist
Arkadiusz Zyworonek – semi finalist

Recreational
Jason Costello – 1st
Anthony Costello – 2nd
Murray Gleffe – semi finalist
Ken Kicinski – semi finalist

2011 Badger Open

Open Singles
Zhen (Eugene) Wang – 1st
Xun Zeng – 2nd
Barney Reed – semi finalist
Xavier Therien – semi finalist
Paulo Rocha – quarter finalist
Wei Qi – quarter finalist
Venkatramanan Ramesh – quarter finalist
Fernando Yamazato – quarter finalist

U-2500
Michael Hyatt – 1st
Ludovic Gombos – 2nd
Dan Seemiller – semi finalist
Johnathan Ou – semi finalist

U-2300
Andre Iriqoyen – 1st
Eric Finkelstein – 2nd
Fred Cantarelli – semi finalist
Thor Truelson – semi finalist

U-2150
Jason Miller – 1st
Anand Sampath – 2nd
Federico Bassetti – semi finalist
Spenser Lam – semi finalist

U-1950
Brian Brzycki – 1st
Tadao Inui – 2nd
Venkateshwaran Iyer – semi finalist
Peter Yang – semi finalist

U-1800
Christopher Lam – 1st
Benjamin Huynh – 2nd
Kyle Bolden – semi finalist
Benjamin Kubesh – semi finalist

U-1700
Benjamin Kubesh – 1st
Kyle Bolden – 2nd
Lloyd Hansen – semi finalist
Tuan Truang – semi finalist

U-1600
Vijay Subramanian – 1st
Tim McGrane – 2nd
Jon Phipps – semi finalist
Tuan Truang – semi finalist

U-1400
Steve Shroeder – 1st
John Phipps – 2nd
Anton Berman – semi finalist
Vincent Chang – semi finalist

U-1200
Anton Berman – 1st
Amber Aggarwal – 2nd
Nathalie Gribinski – semi finalist
Yee Wang – semi finalist

U-1000
Julia Skowronski – 1st
Andy Schmidt – 2nd
Riya Vanmali – semi finalist
Ian Seidenfeld – semi finalist

U-800
Julia Skowronski – 1st
Riya Vanmali – 2nd
Teddy Thor – semi finalist
Mahmood Khan – semi finalist

Open Doubles
Fernando Yamazato/Karin Fukushima – 1st
Xun Zeng/Nathan Hsu – 2nd
Paulo Rocha/Venkatramanan Ramesh – semi finalist
Barney Reed/Michael Hyatt – semi finalist

U-3400 Doubles
Chi Lam/Dave Judd – 1st
Tom Running/Zhuojie Li – 2nd
Christopher Lam/Benjamin Kubesh – semi finalist
Vijay Subramania/Sandeep Markan – semi finalist

U-18
Jonathan Ou – 1st
John Hsu – 2nd
Henry Klaverkamp – semi finalist
Tong Tong Gong – semi finalist

U-14
Brian Brzycki – 1st
Benjamin Huynh – 2nd
Peter Yang – semi finalist
Michael Tran – semi finalist

Women
Karin Fukushima – 1st
Michelle John – 2nd
Alzbeth Srankova – semi finalist
Leine Agata – semi finalist

40 & Over
Jim Weiland – 1st
Chi Lam – 2nd
Ed Hogshead – semi finalist
Doug Wruck – semi finalist

Hardbat
Eric Owens – 1st
Andre Irigoyen – 2nd
Eric Finkelstein – semi finalist
Venkatramanan Ramesh – semi finalist

Recreational
Ladislav Sranko – 1st
Chao Kung – 2nd
Michael Law – semi finalist
Aaron Heller – semi finalist

2010 Badger Open

Open Singles
Zhen Wang – 1st
Damien Provost – 2nd
Emad Barsoum – semi finalist
Ge Jie Mai – semi finalist
Ernesto Ebuen – quarter finalist
Jose Barbosa – quarter finalist
Mark Hazinski – quarter finalist
Cheng Yi Du – quarter finalist

U-2500
Jose Barbosa – 1st
Ge Jie Mai – 2nd
Emad Barsoum – semi finalist
Paulo Rocha – semi finalist

U-2300
Mitchell Seidenfeld – 1st
Dan Seemiller, Jr. – 2nd
Bin Hai Chu – semi finalist
Fred Cantarelli – semi finalist

U-2150
Dan Seemiller, Jr. – 1st
Leon Li – 2nd
Joseph Yoon – semi finalist
Spenser Lam – semi finalist

U-1950
Yue Zhang – 1st
Guilherme Dalcin – 2nd
David Trykall – semi finalist
Yong Jian Xue – semi finalist

U-1800
Arcot Naresh – 1st
Carl Bradley, Jr. – 2nd
Robert Douglass – semi finalist
Kevin Kuchar – semi finalist

U-1700
Christos Dousmanis – 1st
Steve Stone – 2nd
Marian Harasimowicz – semi finalist
Brian Brzycki – semi finalist

U-1600
Henry Klaverkamp – 1st
Andy Johnson – 2nd
Yoon Seok Lee – semi finalist
Christopher Lam – semi finalist

U-1400
Brandon Lam – 1st
David Lee – 2nd
Kris Kluthe – semi finalist
Brenda Nguyen – semi finalist

U-1200
Brenda Nguyen – 1st
Tim McGrane – 2nd
Larry Nutting – semi finalist
Noah Siegmann – semi finalist

U-1000
Benjamin Huynh – 1st
Tim McGrane – 2nd
Noah Siegmann – semi finalist
Ting Chung Cheng – semi finalist

U-800
Yee Wang – 1st
Jefferson Le – 2nd
Caleb Aker – semi finalist
Dustin La Barge – semi finalist

Open Doubles
Barney Reed/De Cong Tran – 1st
Dan Seemiller/Joey Cochran – 2nd
Mark Hazinski/Jose Barbosa – semi finalist
Ge Jie Mai/Cheng Yi Du – semi finalist

U-3200 Doubles
Henry Klaverkamp/David Lee – – 1st
Christopher Lam/Brandon Lam – 2nd
Hoang Tran/Michael Tran – semi finalist
Kris Kluthe/Vivek Ramakrishnan – semi finalist

U-18
Jonathan Ou – 1st
Nathan Hsu – 2nd
Vivek Ramakrishnan – semi finalist
Pierce Scott – semi finalist

U-14
Peter Jie Yang – 1st
Brian Brzycki – 2nd
Brandon Lam – semi finalist
Benjamin Huynh – semi finalist

Women
Ge Jie Mai – 1st
Livia Mizobuchi – 2nd
Karin Fukushima – semi finalist
Leine Agata – semi finalist

40 & Over
Doug Wruck – 1st
Roman Gorodesky – 2nd
Ed Hogshead – semi finalist
Louis Winters – semi finalist

Hardbat
Dan Seemiller – 1st
Chance Friend – 2nd
Keith Evans – semi finalist
Bin Hai Chu – semi finalist

Recreational
Ben Klein – 1st
Tushar Kulkarni – 2nd
Rob Sax – semi finalist
Greg Hartmann – semi finalist

Company Team
GE Healthcare (Dashen Chu, David Liu, Jason Deeken) – 1st
Rockwell Automation (Greg Shuler & Mike D’Amico) – 2nd
SPiN (Mike Jenders & Mike Gustafson) – semi finalist
Back to the Country Store ( Noah Siegmann & Lincoln Siegmann) – semi finalist

2009 Badger Open

Open Singles
Yosmely Vadillo – 1st
Samson Dubina – 2nd
Dan Seemiller – semi finalist
Emad Barsoum – semi finalist

U-2500
Yosmely Vadillo – 1st
Joey Cochran – 2nd
Emad Barsoum – semi finalist
Tim Van Gerwen – semi finalist

U-2300
Emad Barsoum – 1st
Dan Seemiller Jr. – 2nd
Spenser Lam – semi finalist
Stephen Clyde – semi finalist

U-2150
John Bian – 1st
Dwight Blackman – 2nd
Matija Kazalicki – semi finalist
Joseph Yoon – semi finalist

U-1950
Ye Hu – 1st
Anh Ngo – 2nd
Seemant Teotia – semi finalist
Michael Nowicki – semi finalist

U-1800
Ryan Driskill – 1st
Richard Huang – 2nd
Oliver He – semi finalist
Daniel Yang – semi finalist

U-1600
Joel Lidstrom – 1st
Peter Yang – 2nd
Christos Dousmanis – semi finalist
Joe McGrath – semi finalist

U-1400
Kyle Boldon – 1st
TJ Wang – 2nd
Greg Shuler – semi finalist
Jamshid Zonoozi – semi finalist

U-1200
Kyle Martin – 1st
Justin Dewey – 2nd
Cecil Yeung – semi finalist
Tyler Mast – semi finalist

U-1000
Christopher Lam – 1st
Brian Brzycki – 2nd
Larry Nutting – semi finalist
Eric Forbes – semi finalist

U-800
Eric Forbes – 1st
Caleb Guilliams – 2nd
Yee Wang – semi finalist
Brandon Lam – semi finalist

Open Doubles
Owens/Barsoum – 1st
Irigoyen/Cantarelli – 2nd
Semiller/Semiller, Jr. – semi finalist
Cochran/Van Gerwen – semi finalist

U-3200 Doubles
Running/Yang – 1st
Inui/Dousmanis – 2nd
Huang/Tandias – semi finalist
Trykall/Firoetti – semi finalist

U-18
Tao Li – 1st
Nanthasuth Leelayudth – 2nd
Nathan Hsu – semi finalist
Vivek Ramakrishnan – semi finalist

U-14
Pierce Scott – 1st
Danielle Mitrol – 2nd
Svyatoslav Urazov – semi finalist
Brian Brzycki – semi finalist

Women
Tao Li – 1st
Michelle John – 2nd
Ksenia Olson – semi finalist
Gina Lin – semi finalist

40 & Over
Marat Urazov – 1st
John Schlegel – 2nd
Royal Taxman – semi finalist
Nabil Shehadah – semi finalist

Recreational
Svyatoslov Urazov – 1st
Enrique Rueda – 2nd
Raviganesh Venkatesan – semi finalist
Ben Klein – semi finalist

Company Team
Shuler/Vogel (Rockwell Automation) – 1st
Venkatesan/Paradkar (GE Medical) – 2nd
Kluthe/Sax/Besmer (Planet Propaganda) – 3rd
Becket/Cavanaugh (DLR Group) – 4th